Geotermálna energia a Slovenská republika
Krajina, ktorá bude mať v budúcnosti dostatok energie, má istotu svojho rozvoja. Obzvlášť je to markantné z pohľadu energetickej bezpečnosti štátu a jeho nezávislosti od cudzích zdrojov v obdobiach kríz, ale najmä rastúcej závislosti od dovozu zemného plynu a ropy z Ruskej federácie.
Dnes stojí pred Slovenskom vážna výzva, aby v dlhodobom horizonte využívalo v podstatne väčšom množstve iné bezpečnejšie zdroje energie. Potreba energie, elektrickej ako aj tepelnej, neustále rastie. Keďže hydroelektrárne už svoj potenciál v SR takmer naplnili, ďalšími možnosťami sú jadrové elektrárne a obnoviteľné zdroje. Obnoviteľné zdroje ako politicky a ekologicky najbezproblémovejšie majú dlhodobý potenciál. Ich dnešný stav je však zväčša nerentabilný, nedostačujúci a nepokrývajúci výrobu základnej energie.
Výnimkou okrem spomínaných hydroelektrární tvoria geotermálne zdroje. Teplotný potenciál na území SR pre výrobu elektrickej energie leží však vo veľkých hĺbkach (>3km), čo sa snaží vyriešiť nová výskumno-vývojová oblasť Hĺbkové geotermálne systémy (Enhanced Geothermal Systems - EGS) využívajúca teplo hornín. V prípade vyriešenia efektívneho prístupu a získania energie z hlbinných rezervoárov môže región získať niekoľkonásobok energie ako je jeho potreba.
V súlade s výskumno-vývojovým programom Európskej únie, ako aj s najrozvinutejšími krajinami v Hĺbkových geotermálnych systémoch (USA, Austrália, Veľká Británia, Nemecko) má Slovensko technologický a kapacitný potenciál, aby vlastným prispením získalo jedinečné postavenie medzi lídrami v oblasti hĺbkovej geotermálnej energie a v dlhodobom horizonte si zabezpečilo vlastnú bezpečnú, obnoviteľnú a exportovateľnú energiu.
Z nasledujúcej geotermálnej mapy Európy jednoznačne vyplýva, že Slovensko a predovšetkým jeho južná časť má vynikajúce predpoklady pre využitie geotermálnej energie vo veľkom meradle.
Dôležité linky
- MIT štúdia - https://web.mit.edu/newsoffice/2007/geothermal.html - stručný popis kľúčovej štúdie Massachusetts Institute of Technology (MIT) s jej plným PDF obsahom. Obsahuje makroekonomické, technologické a aj environmentálne pohľady a možnosti geotermálneho segmentu
- EGEC - https://www.egec.org/ - Európska geotermálna asociácia European Geothermal Council (EGEC) - vytvára aj Európske technologické platformy (ETPs) v Bruseli
- Geothermal Technologies Program na DoE - https://www1.eere.energy.gov/geothermal/index.html - Ministerstvo Enegretiky USA - množstvo informácií, dokumentov a politík v USA s ukážkou fungovania EGS
- International Geothermal Association IGA – iga.igg.cnr.it/geo/geoenergy.php - What is Geothermal Energy?
- Geothermal Resources Council - www.geothermal.org/virtualgeo.html - Geothermal Virtual Tour
- Wikipedia - en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_Geothermal_System - Hĺbkové geotermálne systémy